ЯК ВІДКЛЮЧИТИСЯ ВІД СИСТЕМИ ЦЕНТРАЛЬНОГО ОПАЛЕННЯ

Юристи антикорупційної громадської приймальні допомогли розібратися з порядком виконання подібної процедури на численні прохання наших громадян.

Кваліфіковані фахівці громадської адвокатури проекту «Гідна Україна» провели велику роботу з надання правого сприяння для споживачів в рамках проекту, створеного провідними міжнародними компаніями та корпораціями.

У затверджених постановою Кабміну №630 за 2005 р Правилах надання послуг водо- і теплопостачання, центрального опалення чітко прописана можливість в праві відмови від отримання перерахованих послуг при дотриманні порядку, затвердженого відповідним органом виконавчої влади з ЖКГ.

Споживач при оформленні відмови на отримання послуг теплопостачання розриває дію цього договору і має право вимагати відключення від центральних магістралей. Від мешканця потрібно виконати ряд заходів щодо дотримання вимог, викладених в СНіП 2.04.05-91, 1-3-79 і 2.08.01-89, про забезпечення в суміжних приміщеннях всіх приписів даного документа. Всі заходи в обов’язковому порядку узгоджуються з власником будинку.

Така процедура пояснюється з боку комунальників наявністю практично у всіх багатоквартирних будівлях системи централізованого теплопостачання. Передбачається, що відключення окремих користувачів, змусить проводити коригування всієї загальнобудинкової магістралі.

Сам порядок відключення регламентується Наказом №4 за 22.11. 2005 р профільного Міністерства з питань архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства. Але через два роки після цього з’явився й інший наказ №169, який вносить зміни в окремі пункти попередньої постанови, роблячи можливим відключення тільки для всього будинку.

Фактично всупереч положенням Цивільного кодексу в частині ст. 321 введена заборона на відключення окремих квартир від мереж гарячого водопостачання та опалення. Можна з повним правом говорити про те, що має місце обмеження прав власника відповідно до Конституції України вільно розпоряджатися своїм майном. У грубій формі порушуються гарантовані основним законом держави права і свободи громадян – в даному випадку мова йде про заборону на встановлення індивідуального опалення в квартирі.

Підтвердженням неправомірності положень Наказу профільного міністерства стало рішення окружного адмінсуду Києва при розгляді позову громадянина України Палеха А. І. до держструктури. Наказ №169 визнаний незаконним.

Насправді склалася парадоксальна ситуація. Існуючий порядок відключення начебто дозволяє виконати таку процедуру, але для цього потрібен дозвіл міжвідомчої комісії. Але створена місцевими органами влади структура з самого початку не зацікавлена в позитивному вирішенні вашого питання.

Аргументи, які наводяться в якості обґрунтування відмови у проханні про відключення, завжди однакові – відсутність можливості забезпечити роботу інженерного обладнання в будинку при відключенні окремих споживачів від внутрішньобудинкової мережі. Ніяких інших обґрунтувань просто не існує. Отримавши відмову, заявник може звернутися до суду для вирішення проблеми.

Варіант, коли не потрібно нікуди звертатися

Сформована в наших реаліях ситуація, коли переважна більшість користувачів не укладали жодних договорів з установами з постачання тепла, означає відсутність обов’язків перед «Теплокомуненерго» та іншими організаціями. Звідси автоматично виключається можливість залучити споживача до будь-якого виду відповідальності у разі його самостійного відключення від центральної магістралі. Як показує практика, майже в кожному будинку є користувачі, які встановили автономні системи. Такі приклади є і в тих будинках, де є гаряче водопостачання і радіатори для обігріву під’їздів.

Отже, будь-який громадянин може звернутися в ЖЕК або теплопостачальну організацію із заявою про відключення від мережі, яка проходить через належну йому житлоплощу. Далі слід в разі негативної відповіді або відсутності реакції на звернення виконати відключення. Про це необхідно повідомити постачальника послуг, погодивши з ним час перевірки стану ділянки центрального опалення, що проходить через вашу квартиру.

Якщо ваша прохання знову буде проігноровано, складається документ у формі акту про відключення з підтверджуючими підписами трьох сусідів по під’їзду. Необхідно мати два примірника акту – перший надсилається до «Теплокомуненерго», а другий повинен зберігатися у мешканця для уточнення дати відключення.

Порядок надання комунальних послуг

У вже згадуваній постанові Кабінету міністрів №630 докладно регламентується процедура надання послуг і розміщений стандартний зразок договору між сторонами.

Аналогічну постанову за 1997 рік визнано такою, що втратила силу. У новому документі чітко позначені умови, які необхідні для регулювання відносин між споживачами і постачальниками. Подача тепла відбувається в безперервному режимі, крім декількох ситуацій, викликаних необхідністю ремонту та обслуговування магістралей.

За винятком аварійної зупинки, виконавець повинен не пізніше, ніж за 10 діб, попередити користувача про перерву в поставках тепла. Обов’язкова умова – вказівка часу припинення подачі і причини ситуації, що виникла. При складанні договору ви можете за погодженням з іншою стороною внести в нього зміни, які вплинуть на величину оплати послуги.

Коригування вартості допускається при невідповідності параметрів якості послуги та її неповному обсягу у порівнянні з зазначеним у договорі, а також за період тимчасової відсутності споживача.

Всі ремонтно-профілактичні заходи і планові перевірки обладнання з обліку енергії і води відбуваються за рахунок постачальника. Користувач має повне право в будь-який момент відмовитися від надання в його квартиру послуги гарячого водопостачання і центрального опалення.

Відключення дозволяється тільки за умови відповідності правилам з проектування житлових будинків і забезпечення в подальшому нормальної роботи інженерного обладнання в будинку. Всі витрати бере на себе споживач. Оплата за послуги центрального опалення нараховується для власників індивідуальних систем відповідно до розробленої департаментом житлокомунгоспу методикою. При необхідності виконання аварійних робіт слід пам’ятати про обов’язок безперешкодного допуску до транзитної труби в квартирі персоналу відповідних служб.

Постачальник зобов’язаний докладно ознайомити користувача з усіма правовими і нормативними актами, що регламентують сферу ЖКГ.

Положення Цивільного кодексу про право власності

Розд.23
Загальні положення
Ст. 317
Зміст права власності (ПВ)
1. Власнику належить повне право користування і розпорядження належним йому майном.
2. Місце розташування майна та проживання власника не обмежують зміст права.
Ст. 318
Суб’єкти ПВ
1. Народ України та учасники відносин громадянського формату – суб’єкти права власності.
2. Рівність перед законом гарантується всім суб’єктам.
Ст. 319
Правила здійснення ПВ
1. Відсутність обмежень власнику володіти, користуватися на свій розсуд і розпоряджатися майном.
2. Дозволено при дотриманні норм чинного законодавства виконувати будь-які дії з особистим майном. При реалізації своїх прав власнику ставиться в обов’язок керуватися моральними засадами суспільства.
3. Забезпечення рівних умов для всіх власників.
4. Не можна використовувати надані права на шкоду гідності і свободам інших громадян.
5. Невтручання держави в будь-які дії власника, що не виходять за рамки закону.
6. Припинення або обмеження діяльності з майном здійснюється виключно в установленому законом порядку.
Ст.321
Недоторканність права власності
1. Немає винятків для будь якої фізичної або юридичної особи протиправно відчужувати майно або обмежувати свободу розпоряджатися ним.
2. Зазначені в першому пункті дії можливі тільки в законному порядку.
3. Тільки з доведеною мотивацією суспільної необхідності за умови стовідсоткової компенсації вартості відбувається примусове відчуження. Винятки повністю перераховані в ст. 353 ч. 2 Цивільного кодексу.

Ст.353
Порядок реквізиції
1. У ситуаціях, обумовлених наслідками епідемії, стихійного лиха, аварії може виникнути суспільна потреба примусового відчуження в установленому законом порядку з компенсацією вартості в повному обсязі.
2. Аналогічно відбувається процедура в умовах надзвичайного або воєнного стану.
3. Майно, реквізоване подібним способом, стає власністю держави або знищується.
4. Після закінчення термінів дії особливого становища власник має право вимагати повернення майна.
У разі повернення власник повинен повернути отриману раніше компенсацію.

Закон про права власника

Ст. 19.1.
За винятком обставин, передбачених законодавством, заборонено будь-яке обмеження або можливість будь-яких переваг по відношенню до споживачів торговельних та інших видів послуг.
Ст. 19.2.
З урахуванням режиму роботи постачальника користувач має право вільного вибору послуг і товарів в будь-який зручний для нього час.
Постачальник зобов’язується сприяти в реалізації перерахованих прав.
Придбання в примусовому порядку неякісного товару і послуг заборонено.
Ст. 21
При доведенні факту порушення прав споживача умови договору визнаються недійсними. У разі нанесення збитків при пролонгації такого договору постачальником, він компенсує втрати в повному розмірі.
Ст.22
Правила обслуговування в даній сфері регламентуються Кабінетом міністрів України.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *