ЯК ВІДМОВИТИСЯ ВІД КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ?

Є реальні приклади ситуацій, коли споживачі оформлюють у законному порядку відмову від окремих комунальних послуг, щоб не витрачати даремно свої гроші. Інтерес до такого способу економії досить великий, і ми розглянемо на конкретному прикладі послідовність виконання процедури відмови.

Як мінімізувати витрати на рахунку за газ, воду і електрику

У листі Світлани Р. описана стандартна ситуація – жінка отримала в спадок квартиру в іншому місті, але не збирається жити в новій квартирі. Оплачувати послуги, якими вона не користується, їй не хочеться. Світлана просить детально розповісти про правильний порядок подачі заяви з ЖЕК для відмови від послуг водо- і газопостачання, оплати за електроенергію.

Аргументовані відповіді на це прохання дали ряд юристів, серед яких Віктор Мороз – генеральний директор «Правовий гільдії», та Катерина Гутгарц.

Як треба діяти

У випадку грамотно виконаного оформлення відмови споживач може не проводити оплату згідно Закону України про житлово-комунальні послуги відповідно до ст.20 п.1 за період тимчасової або постійної відсутності в квартирі.

Перед подачею заяви обов’язково потрібно погасити всі наявні заборгованості. У перелік документів, що додаються, входить довідка про місце тимчасового проживання, документ про підтвердження відсутності в квартирі, а також знаходження в лікарні, при ситуації з виконанням військового обов’язку, професійною діяльністю, у зв’язку з відбуванням накладеного в судовому порядку покарання.

Варто враховувати такий нюанс, як надання послуг не ЖЕКом, а спеціалізованими установами, з якими ви в установленому порядку оформили відповідні договори. Крім основного заяви, аналогічні заявки подаються в кожну обслуговуючу організацію. Повідомлення про дату припинення нарахувань буде міститися в отриманому вами акті. Відключення електроенергії, газу повинно бути виконано не пізніше, ніж протягом 7 діб з дати підписання заяви, води – вже через день.

Поновлення послуг

Щоб відновити подачу, необхідно знову пройти процедуру оформлення договорів. Це займає для газу і води 7 днів, а для світла в міських умовах – 3, а в селі – 7 діб.

Який порядок дій при відмові опалення

Теоретично такий варіант можливий, але на практиці все виглядає досить складно.

Індивідуальний відмова

У Постанові Кабміну №630 за 2005 рік прописана можливість відключення споживача від централізованого опалення. Але в протиріччя з преамбулою даного документа вступає положення пункту 25, який прописує процедуру виконання обов’язково в установленому порядку, затвердженому органом виконавчої влади з усіх аспектів діяльності житлово-комунальних господарств. Послідовність дій згідно з цим пунктом регламентується Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства, в якому чітко прописана можливість відключення тільки для всього будинку.

Ви отримаєте відповідь, що заплановане вами відключення може пошкодити внутрішні будинкові комунікації і значно погіршити параметри експлуатації опалювальної магістралі всередині будівлі. Аргумент у постачальника послуг залізний – своїми діями ви порушуєте права інших мешканців.

Виходом буде доказ того, що не відбувається втручання у функціонування опалювальної системи будинку.

Труби, що проходять через вашу квартиру, будуть вкриті ізоляцією і відрізані тільки від радіаторів в приміщенні.

Буде потрібно також проінформувати всіх мешканців про ваш перехід на автономне опалення, теплоізоляцію транзитних труб і зібрати підписи всіх власників квартир. Після цього можна звертатися до суду, попередньо повідомивши про це в письмовій формі теплоцентраль або тепломережа. Переконайтеся в реєстрації поданого документа як вхідного, на який вам зобов’язані надати відповідь протягом 30 днів.

При отриманні відмови до суду подаються два документа – відповідь теплоцентралі і підписи всіх мешканців будинку, що підтверджують відсутність претензій по обмеженню їх прав.

Звертатися в КЖП можна, маючи на руках позитивний вердикт суду. Після завершення робіт відповідно до нормативів ГБНУ по відключенню в тепломережу подається нова письмова заява. Вам зобов’язані припинити нарахування за теплову енергію.

Спільна відмова

Весь будинок відключити можна після загальних зборів мешканців та прийняття відповідного рішення. Обрана ініціативна група надає в спеціальну міжвідомчу комісію копію протоколу зборів. Законом передбачено розгляд вашого звернення протягом місяця. Тільки при передбаченій схемою теплопостачання технічній можливості ви отримаєте позитивну відповідь.

Повністю позбавитися від необхідності оплати не можна

Деякі послуги доведеться оплачувати в будь-якому випадку. Закон України про приватизацію в багатоквартирних будинках в Ст10 п. 2 зобов’язує власників житла платити призначену суму витрат на утримання прибудинкової території з урахуванням приватизованої власником площі приміщення. В даному випадку не грає ролі факт проживання в квартирі.

Наявність договору

Відмова від послуг передбачає наявність письмової домовленості на їх постачання. При цьому можливі різні ситуації при укладенні договору.

ЖЕК не має права наполягати на підписанні документа в своїй редакції. Згідно ст.638 Цивільного кодексу договір вступає в силу тільки при обопільному погодженні сторонами.

Скласти документ з іншими умовами співпраці ви маєте повне право, посилаючись на ЦКУ, а саме його 646 статтю. При небажанні ЖЕКу закріплювати своїм підписом ваш варіант слід звернутися в суд.

Важливі нюанси

Щоб убезпечити себе від проблем в майбутньому, зверніть увагу на присутність в договорі таких пунктів – перелік послуг, тарифи і термін дії, площа прибудинкової ділянки, список ситуацій і порядок доступу в цих випадках співробітників ЖЕКу в ваше житло, чітко позначені терміни вирішення виниклих суперечок, а також детальний опис відповідальності сторін.

Таким чином ви зможете оскаржити розмір оплати в разі неякісного надання послуг.

Протокол

При відсутності згоди щодо окремих пунктів складається і підписується протокол розбіжностей. У ньому викладається власний варіант тих пунктів, за якими ви не дійшли згоди. У договорі обов’язково вказується на факт вашого підпису тільки з протоколом розбіжностей.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *