ЯКІСТЬ ГАЗУ, ЗА ЩО ПЛАТИМО ГРОШІ?

В сезон сильних морозів всі ми відчуваємо не тільки психологічний дискомфорт, а й істотний тиск на свої гаманці. В деякі періоди помічено майже дворазове зростання споживання блакитного палива. Саме в такі дні особливу увагу має якість газу, який поставляється в наші будинки. Не без підстав більшість споживачів вважає, що в нього додаються різні домішки.

Спостерігаються скарги на відсутність необхідної тепловіддачі навіть при безперервній роботі котлів в максимальному режимі. Звичайне приготування їжі займає набагато більше часу, ніж в дні з позитивними показниками термометра. Колір полум’я на очах змінюється, набуваючи жовтуватий відтінок.

При великих обсягах спалювання нерідкі поломки дорогого імпортного обладнання, не пристосованого до роботи з домішками. Детальний розгляд показує, що такі побоювання мають реальні передумови, а неякісне паливо поставляється в наші оселі багато років.

В європейських країнах застосовується спеціальна технологія доведення газу до необхідних кондицій, а в Україні подібне очищення відсутня. Але лічильники справно накручують куби споживання. Ми отримуємо платіжки, в яких вказані суми за використання брудної сировини, як і при спалюванні самого якісного палива. Адже прилади обліку не приймають до уваги параметри якості, а тільки обсяг, що пройшов через них.

Західні держави під час виставлення рахунку приймають рішення на користь споживача. Організація, що здійснює поставки, вказує в документі на оплату і кількість отриманих кубів, і параметри теплоти згорання. У сукупності газ, за який потрібно розрахуватися, оплачується, виходячи з показників його якості.

Спробуємо розібратися, чи є проблеми з якістю причиною відсутності потрібної тепловіддачі, а також спробуємо з’ясувати витоки такого різкого його погіршення.

Ми детально вивчали всі аспекти даного питання в спеціальній лабораторії технічного університету нафти і газу в місті Івано-Франківську. Групою молодих вчених тут був створений унікальний прилад, застосовуваний для визначення складу палива. Таким способом можна дати об’єктивну оцінку якості що надходить в наші будинки газу.

Гроші, викинуті на вітер

Доступ до контролю за якістю послуг повинен бути не тільки у продавця палива, але і у споживача. Таким чином набагато простіше усвідомити, за що ми платимо великі гроші. Директор дослідного інституту екології і нафтогазової енергетики М. Карпаш стверджує, що на сьогоднішній день засоби вимірювання якості блакитного палива є тільки у організацій, що займаються поставками.

Вся Європа давно перейшла на реалізацію газу за таким же принципом, як і продаж бензину – з урахуванням якісних параметрів. В Україні все, що стосується цієї проблеми, вирішено чисто теоретично. Відповідну постанову про платежі з урахуванням характеристик теплоти згорання прийнято, але до її практичного впровадження в реальність нічого не зроблено. На думку фахівців багато в чому перешкодою стає відсутність необхідного обладнання.

Підрахунки показали, що в наших умовах віддача тепла дорівнює на 1 м3 близько 7600 кілокалорій. За всіма стандартами, які діють в Європі, це продукт дуже поганої якості. У багатьох країнах продажі здійснюються не в кубах, а в мегаджоулях. Найнижчий показник при цьому становить 8400 ккал, а середні показники знаходяться в межах 9000. Така технологія розрахунку застосовується для визначення пропорційної вартості, яка залежить від якісних характеристик.

Пристрій, створений в Івано-Франківську

Застосування приладів, використовуваних постачальниками, практично нереальне для рядових споживачів через високу ціну обладнання. Отже, актуальним стало питання про створення більш доступного пристрою. У побутових умовах виміряти склад речовини хроматографом, а кількість тепла калориметром не вдасться.

Групою молодих вчених ІФНТНГ створений абсолютно новий зразок для визначення параметрів якості. Жоден з аналогічних приладів в світі поки не доведений до стадії серійного виробництва. Саме це завдання і вирішується зараз в стінах інституту. Паралельно проводиться робота з оформлення патентів на даний винахід в ряді зарубіжних країн, в Україні патент вже отримано.

Перший лабораторний зразок призначений для споживачів, які використовують велику кількість газу. Орієнтовна ціна пристрою в 30 000 гривень для підприємств комунальної сфери виглядає досить прийнятною.

Природно, що вітчизняні постачальники не в захваті від новинки, значно цікавішим є прилад для споживачів газу. Але перспективи впровадження пристрою в великих масштабах виглядають реально – адже держава повністю профінансувала проведення досліджень, а американські програми оплачують створення комерційного проекту.

Що міститься в неякісному газі?

Сумніви в поганій якості небезпідставні, але це не дає приводу стверджувати про постачання газу з домішками на Прикарпаття. Директор Нафтогазового науково-технічного парку І. Рибіцький впевнений, що причиною є лазівки в законодавстві, які дають можливість знизити якість. Постачальники знаходять багато способів для подібних маніпуляцій.

Часто використовується проста технологія добавок інертного азоту, присутність якого в газі визначити дуже складно. При цьому в нормативних документах відсутні регламентні вимоги щодо виявлення азоту в складі палива.

Новий прилад тестувався на протязі року і показав, що протягом доби показники теплоти згорання можуть змінюватися майже на 10%. Більш низька якість зафіксовано також при мінусових температурах. Саме в цей період спостерігається вміст азоту близько 3%, а згідно європейських стандартів ця цифра не повинна бути більше 0,5%.

Особливості прикарпатського регіону полягають і в тому, що поставки робляться з декількох родовищ з різними показниками якості. Взимку на характеристики істотно впливає паркан з підземних сховищ, в яких концентрується багато вологи. В магістралях відсутня повноцінна система осушення, що призводить до потрапляння в труби певної кількості рідини.

Оцінка якості газу в побуті

Оцінка в домашніх умовах, як не прикро це звучить для споживачів, поки не виглядає реальною. Єдине, що можна зробити – це застосувати методику припущень. Більш дієвий спосіб – порівняння часу, витраченого на приготування їжі. Менш точний показник – суб’єктивні відчуття по зміні температури в приміщенні. Ще один прийом – зміна кольору полум’я, який в ідеалі повинен бути чистим і блакитним. Не варто також забувати про перевірку правильної установки газового обладнання.

Компенсація за низьку якість

При виникненні сумнівів щодо поставок газу, який не відповідає нормативним вимогам, ви маєте право написати скаргу до місцевого відділення Держспоживстандарту. В обов’язки організації входить планова перевірка згідно з технічними умовами ГОСТ 5542-87. При підтвердженні низької якості компенсуються збитки, завдані споживачеві розподільним підприємством.

Порядок дій наступний – треба подати письмову заяву про відхилення від необхідних параметрів якості з обов’язковою перевіркою після звернення спеціальною службою. При підтвердженні викладених в заяві фактів постачальник оплачує виконання робіт по перевірці. Але при нормальній якості платити доведеться споживачеві. Ви витратите близько 300-400 гривень без найменшої впевненості в об’єктивному проведенні вимірювань!

У тих досить рідкісних випадках, коли офіційно підтверджується відхилення характеристики теплоти згорання від нормативної величини, споживачеві повертаються витрачені кошти за весь період з дня подачі заяви. В судовому порядку розбирається звернення однієї зі сторін у разі незгоди з підсумками перевірки.

Висновок зі сказаного не надто втішний – визначити якість газу в будинку дуже непросто. Платити за паливо за цінами постачальників доведеться до того часу, поки в законодавчому порядку всі розглянуті питання не будуть точно відрегульовані, а контроль за якістю не стане доступним кожному жителю України.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *